Feminizace chudoby
I když je tento pojem přiřazován rozvojovým zemím týká se také i zemí vyspělých. Aktuální data poukazují, že ve vyspělých zemí existuje určité procento lidí, kteří se pohybují ať už na hraně chudoby nebo jsou již ohroženou skupinou. V Evropské unii žije v chudobě zhruba 17% lidí. Ve srovnání například s USA je toto číslo vyšší – 24% lidí žije v chudobě. Jakým způsobem se určuje hranice chudoby? V případě, že po sečtení všech příjmů ze sociální oblasti nedosahuje 60% tzv. národní mediánu ekvivalizovaného čistého příjmu (vysvětlit více).
Pokud se zaměříme na Českou republiku více, tak se svými 10% lidí pohybujících se v hranici chudoby nepatříme sice k nejvyšším ale je potřeba sledovat a provádět preventivní opatření, aby se počet lidí nezvyšoval a docházelo k poklesu.
Jaké skupiny jsou u nás nejvíce ohrožen? Samoživitelky/samoživitelé se závislými dětmi, těch se datuje zhruba 35%. Další ohroženou skupinou jsou pak domácnosti, kde jsou dva dospělý a 3 a více závislých dětí. Zde nedosahuje příjem celkem ve 24% rodinách. Také děti nejsou mimo ohrožení chudoby. Chudobou je u nás ohroženo cca 15% dětí, díky přenosu mezigeneračního rizika chudoby.
Feminizace chudoby
Velkým kamenem úrazu je finanční zátěž rodin s dětmi a také fakt, že toto riziko zejména se dotýká žen, jelikož ony jsou nejčastějšími tzv. sólo rodiči, kteří se sami starají o dětí bez druhého partnera.
Řešením, jak bojovat s chudobou je tzv. základní příjem , který odstranil riziko chudoby a tato částka by byla garantována bez dalších podmínek.
Ve srovnání s ostatními zeměmi EU podle Eurostatu, je chudobou ohroženo 20 až 30 % v zemích jako je například Španělsko nebo Slovensko. Míra ohrožení je největší u zemí jako je Řecko, Bulharsko, Maďarsko. Zde se chudoba týká více než 30% populace. Podle čeho však soudit míru ohrožení chudobou? Částka, která určuje ohrožení chudobou je 116 tisíc výdělku za rok, což činní za měsíc 9.500,-
Rizikovou skupinou jak bylo zmíněno v článku jsou ženy-samoživitelky, nepřidává k tomu ani fakt, že mzdy žen se až 25% liší od mezd mužů za stejně vykonanou práci ve stejné hodnotě (Gender pay gap) i tento fakt nahrává právě tomu, že ženy jsou v této oblasti více ohrožené.
„Podobně jako otroctví nebo apartheid, ani chudoba není nic přirozeného a nezměnitelného. Jejím původcem je člověk, který ji také svým přičiněním může překonat i úplně vymýtit. Odstranění chudoby není charitativním gestem, nýbrž aktem spravedlnosti. Je ochranou základních lidských práv, práva na důstojnost a důstojný život.“
Nelson Mandela při prohlášení v roce 2005
Zdroj: http://www.feminismus.cz/cz/clanky/zakladni-prijem-jako-lidske-pravo-proti-feminizaci-chudoby http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/250189-kazdy-paty-cech-ohrozen-chudobou-pomuze-narodni-sbirka-potravin/