Analýza veřejné správy v rovných příležitostech

V roce 2012 proběhla analýza veřejné správy z pohledu rovných příležitostí na vybraných úradech. K dotazníkovému šetření bylo osloveno celkem 200 úřadů všech typů tedy krajské  úřady, a úřady III., II., a I. typu. 84  úřadu zareagovalo na dotazníky, 75 jich  zaslalo vyplněné dotazníky a 9 úřadu je odmítlo vyplnit.

Z uvedených typů úřadu nejlépe dopadly krajské úřady, které mají vstřícvný přístup ke svým zaměstnancům a zaměstnankyním v oblasti slaďování rodinného a pracovního života. Zejména se to týká v nabídce alternativních forem zaměstnání, poskytnutí placeného/ neplaceného volna nad rámec stanovené dovolené pokud se jedná o zajištění péče o dítě nebo osobu blízkou určené rodičům s dětmi v předškolním věku. Z 83% úřadů, které alespoň nabízejí jednu možnost alternativy v zaměstnání jsou to právě krajské úřady, kdy z dotazovaných úřadu jeden nabízí 3 možnosti, ale napříkald 7 krajských úřadů nabízí 4 a více možností, jak sladit pro rodiče s dětmi rodinný a pracovní život.

Na druhém místě podle analýzy jsou pak úřady obcí II. a III. typu, které ve srovnání s krajskými úřady zaostávají v oblasti rovných příležitostí ale ve srovnání s úřady I. typu je zdaleka převyšují v otázkách rovných přiležitostí a jejich uplatnění na půdě úřadů.

Na posledním místě podle analýzy jsou úřady I. typu, kde otázka, plnění principů rovných příležitostí se objevuje velmi zřídka a to ať už podle analýzu v uvedených důvodech jako jsou lidské faktory, tak i finanční zdroje, které mají obce I. typu k dispozici. Samozřejmě, ale tato skutečnost nemůže být důvodem obhajoby k neplnění principů rovných příležitostí, ke kterým se Česká republika připojila je závazně plnit.

Co z analýzy vzešlo?

  • Pokud se zaměříme na zastoupení žen v úrovni vedení na úřadech, platí zde pravidlo, že ženy na vyšší postech jsou ména zastoupeny.

  • Viz. tabulka s čísly:

  • 11% úřadu z dotazníků uvedlo, že neví, že rovné příležitostí jsou jednou z priorit naší vlády a také se v této oblasti (RP) neorientuje. Tato skutečnost je doménou především úřadů I. typu jež také i v celkém hodnocení dopadly na posledním místě v analýze.

  • Místo aktivního prosazování rovných příležitostí na úřadech převládá pasivní postoj.

  • Pouhá 4% všech úřadů mají zanesené konkrétní opatření a priority v oblasti rovných příležitostí pro ženy a muže.

  • Zastoupení žen a mužů na úřadech sleduje 43% úřadu, o zvýšení žen na pozicích sleduje tuto skutečnost jen 7% úřadů.

  • Z 84 úřadů pouze 6 úřadů realizacuje projekty zaměřené na rovné příležitosti pro ženy a muže z toho 5 úřadů jsou krajské úřady.

  • Ve spolupráci s neziskovými organizacemi, které jsou zaměřené v oblasti RP se účastní pouze 5% úřadů a jde krajské úřady

  • Nabídku flexibilní pracovní doby nabízí svým zaměstnancům/zaměstnankymí 61% úřadů, 55% umožňuje neplacené volno, které je nad rámec dovolené v případě péče o dítě nebo blízkou osobu dále 49% úřadů nabízí možnost pracovat na částečný úvazek v případě potřeby a možnosti využití placeného volna, které je nad rámec dovolené nabízí 20%.

  • Provozování tzv. firemních školech, jeslí při úřadech má pouze 9% úřadů.

  • Udrožování kontaktů s rodiči na rodičovské dovolené udržuje 24% úřadů, nejvíce pak krajské úřady 45%.

  • Pracovní dohodu zaměstnancům, kteří jsou na rodičovské dovolené nabízí 44% úřadů

  • Práci na snížený pracovní úvazek rodičům na rodičovské dovolené nabízí 36% úřadů

 

Zdroj: http://www.mvcr.cz/clanek/rovne-prilezitosti-ve-verejne-sprave.aspx