Ženy v mocenských a rozhodovacích v pozicích

V článku si představíme zprávu, která nás blíže seznámí s údaji a děním na poli rovnosti žen a mužů v České republice za rok 2012 a to konkrétně v oblasti mocenských a rozhodovacích pozicích.

  •       Politika

 Volby do zastupitelstva

V oblasti politiky za minulý rok například do voleb zastupitelstava účast žen, byla necelých 20% z celkového počtu 675 zvolených zastupitelů a zastupitelek. Celkově kandidovalo 11 304 osob do krajů, z toho úspěšnost žen, byla 27,60% z důvodu umisťování v nižších pořadí na kandidátních listinách politických stran.

Trend, který je dlouhodobý, lze konstatovat, že dochází k mírnému vzrůstu počtu žen, jež jsou zvoleny do zastupitelských krajů. Pro srovnání v roce 2000 bylo zvoleno 97 žen (zastoupení 14,4%) a v roce 2012 byl již zvoleno 134 žen. Během této doby můžeme sledovat zvýšení počtu žen na tomto postu i přes to, že stále nedochází k vyrovnanému zastoupení žen a mužů v oblasti zastupitelů a zastupitelek v krajích.

Zdroj: Zpráva o rovnosti žen a mužů v roce 2012 v České republice

               

Volby do Senátu Parlamentu ČR

Ve volbách do Senátu Parlamentu ČR kandidovalo celkem 233 osob, žen bylo 42 a zvoleno byl 5 žen v pozicích senátorek, v procentuálním zastoupení jde o 18,5% z celkového počtu zvolených senátorů a senátorek. Za posledních 20 let nedošlo v této oblasti co se týče uplatnění žen v pozici senátorek k rapidním změnám. Za působení Senátu Palamentu ČR nepřesáhla účast žen 20%

Aktivity pro zvýšení zastoupení

V této oblasti zřejmě, jako nejúčinější nástroj, který by zvýšil stávající počet žen v politice jsou KVÓTY. Z politických stran kvóty uplatňuje pouze jediná stran a to Strana zelených.

Další subjekty, které napomáhají aktivně v boji za větší zastoupení žen v politice můžeme jmenovat neziskovou organizaci Forum 50%, které se této problematice plně věnuje. Pořádá projekty, které mají motivovat a podporovat ženy v politice.

  •  Státní správa

V oblasti státní zprávy za rok 2012 zpráva o rovnosti žen a mužů nesděluje nějaké zásadní změny. Problematikou jednotlivých ministerstev je vysoká míra vertikální segregace podle pohlaví. Ve vládě ČR zasedali z 16-ti členné vlády pouze 3 ženy, což v procentech nedosahuje 20% zastoupení žen v této oblasti.

Podle uvedených dat z MPSV v rozhodovacích pozicí ve státní správě má vyšší zastoupení pozice ředitelek odborů a to 30,8% z celkového počtu, vedoucí oddělení v pozicích žen bylo 40,7% z celkového zastoupení. Oblasti, která zatím jsou pro ženy méně dostupné je pozice ministryň a náměstkyň obě tyto pozice se pohybují pod 20% z celkového počtu zastoupení.

  • Diplomacie

Diplomatická jež je v gesti ministerstva zahraničních věcí, tak zde stále zůstává převaha můžu na pozidích diplomatů ve vedoucích funkcí i přesto, že v porovnání s rokem minulým, kdy žen-diplomatek zde v této oblasti bylo 26% a v roce 2012 již 41%.

  •  Obchodní společnosti

V obchodních společnostech a zastoupení žen ve vedoucích funkcích opět narazí na pojem KVÓT.  V České republice se na vyšší funkcí v obchodních společnostech pohybuje do 17%. Ze strany Evropské unie se právě ozývají hlasy v zavádění kvót, kdy eurokomisařka Vivien Redingová se zasazuje o kvótu 40% v zastoupení žen na vyšších funkcí. Evropská komise také reagovala na otázku zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích a byla vypracována směrnice o genderové vyváženosti.

Ženy v České republice právě tvoří velkou část absolventů a absolventek vysokých škol i s ekonomickým zaměřením, ale přesto mají menší šance se uplatnit ve vedoucích pozicích obchodních společností.

Překážky, které zpráva uvádí jsou zejména slaďování rodinného a pracovního života ( v naší společnosti je nedostatek flexibilních pracovních úvazků a nedostatečné zajištění služeb péče pro děti), zakořeněné postoje a také stereotypy.

Česká republika reagovala na tuto skutečnost návrhem zákona v gensci Ministerstva financí, jež mělo stanovit pravidla pro výběr odborníků do funkcí členů a ředitelů v dozorčních radách podniků a členů obchodních organizací. Cílem toho to zákona měla být transparentnost pro obsazování těchto pozic. Návrh k tomu zákonu nebyl ke konci března 2013 zatím předložen k projednání vlády České republiky.

  • Justice

 Soudy

I v oblasti soudnictví narazíme na přetrvávající trend vertikální genderové segregace. I přesto, že máme většinu soudkyň, již méně žen nalezneme na vyšších pozicích jako například předsedkyně okresních nebo krajských soudů (již jen 25% zastoupeno žen.) Kde jsou ženy v soudnictví nejvíce zastoupeny, tak to je oblast okresních soudů (65%), kde jsou  naopak nejméně zastoupeny, je pak Nejvyšší soud, kde jsou ženy- soudkyně zastoupeny v 23%.

  •  Státní zastupitelství

Snad jediná oblasti státních zastupitelů je dlouhodobě vyrovnána v počtu zastoupení žen a mužů. Z celkového počtu 1240 státních zástupců máme za rok 2012 52,3% žen-zástupkyň jež odpovídá počtu státních zástupců. Opět na vyšší pozicích je tomu jinak ale přesto v této oblasti jsou ženy nejvíce zastoupeny ze všech oblastí i na vyšších postech například krajské zástupkyně jsou z celkového počtu zastoupeny v 38% a nebo okresní státní zástupkyně z celkového počtu jsou zastoupeny v 46%. Tuto oblasti můžeme zřejmě označit za jednu, kde ženy mají možnost pracovat na vyšších pozicích.

 

Zdroj: http://www.komora.cz/pomahame-vasemu-podnikani/pripominkovani-legislativy-2/nove-materialy-k-pripominkam-1/nove-materialy-k-pripominkam/54-13-souhrnna-zprava-o-plneni-priorit-a-postupu-vlady-pri-prosazovani-rovnych-prilezitosti-pro-zeny-a-muze-v-roce-2012-t-12-4-2013.aspx (Zpráva o rovnosti žen a mužů v roce 2012 v České republice)