Ministerstvo práce a sociálních věcí, tak jako každé ministerstvo zpracovává agendu rovných příležitosti pro ženy a muže, jež souvisí s plnění vládních Priorit za každý rok. To vše je ve vztahu k dokumentům, jež jsme se jako Česká republika zavázaly dodržovat a plnit, tedy Pekingská akční platforma, plán Evropské komise pro dasažení rovnosti žen a mužů, Amsterodamská smlouva a další, které řeší rovné zacházení s ženami a muži.
Dokumenty vycházejí totiž z předpokladu, že nerovné zacházení žen a mužů souvisí s porušováním základních práv a dochází tak ke znehodnocování umu, talentu využitelné části naší populace.
V dalším rozměru mají také dopad na ekonomiku, jelikož preventivní opatření nebo řešením genderové problematiky vůbec dochází k podpoře ekonomiky.
Níže si představíme strategie RP v resortu MPSV, jež jsou stanoveny jako dlouhodobý cíl s bližší specifikací, jak toho dosáhnout.
Strategické oblasti
1. Institucionální zabezpečené rovných příležitostí žen a mužů
2. Rovné příležitosti žen a mužů v mocenských a rozhodovacích pozicích
3. Rovné příležitosti žen a mužů v na trhu práce a v podnikání
4. Sladění pracovního, soukromého a rodinného života
5. Výchova a vzdělávání a rovné příležitosti žen a mužů
6. Důstojnost a integrita žen
7. Rovné příležitosti
8. Další aktuální témata
9. Horizontální témata
9.1. Podíl mužů a tzv. mužských témat v rámci prosazování rovných příležitostí žen a mužů
9.2. Potírání genderových stereotypů
9.3. Role nestátních subjektů, sociálních partnerů, akademické obce a občanské společnosti v prosazování rovnosti žen a mužů
Kompletní strategie MPSV naleznete zde