V článku se blíže seznámíme s pojmy, se kterými se ženy setkávají na pracovním trhu díky genderové segregaci pracovního spojené s mechanismy:
- Skleněný strop
řadíme mezi neviditelnou bariéru, jež ženám nedovoluje postup na vyšší pozice i když by ženy svými dovednostmi, zkušenostmi na danou pozici se hodily, ví o tom, ale z pohledu jejich pohlaví jim postup není umožněn. Z portálu feminismus. cz jsou uváděny, některé bariéry právě v kariérním postupu:
Podle Feminismus.cz mohou bariérami pro kariérní postup žen být:
- tzv. bariéra odlišnosti (stereotypní výběr uchazečů, kteří se příliš neodlišují),
- nstitucionální (není zajišťována informovanost o pozici žen na vedoucích a řídících funkcích),
- segregace pracovního trhu (menší prosazování žen na vyšších funkcích, častěji ve feminizovaných odvětvích),
- old-boy´s networks (sítě neformálních vztahů mezi muži),
- diskriminace na základě pohlaví,
- sexuální obtěžování,
- Old boys network
jedná se o neformální systém společenských a pracovních kontaktů, kde bývá vstup do toho systému často odepřen ženám nebo jiným skupinám. Být členen v old boys network pak samozřejmě znamená benefity například v lepších možnostech uplatnění na trhu práce přes kontakty známých, získání lepšího finančního ohodnocení apod.
- Tokenismus
jedinec je považován za reprezentanta své skupiny spojené s danými stereotypy, kterými se vyznačuje respektive se kterými je společnost vnímá. Token/nka (označovaný jedinec) se může stát na příklad žena, která působí v mužském kolektivu a ti ji budou vnímat jako ženu, zástupkyni této skupiny se všemi připisovanými stereotypy, které mohou daného jedince jednatk znevýhodňovat a na druhé straně také přinášejí předsudky o něm, které se velice těžko v dané skupině mění nebo vyvrací.
- Mobbing
pojem, který označuje šikanu na pracovišti vedenou ze strany pracovního týmu za účelem poškodit šikanovanou osobu. Do mobbingu spadá například sexuální obtěžování nebo rasový původ jedince. Jedná se o dlouhodobý atak.
- Skleněný výtah
Tento pojem představuje situaci, kdy jsou zejména muži povyšování automaticky do vyšších funkcí v oblastech práce, které jsou výhradně ženské a to z důvodu toho, typicky ženské pracovní oblasti bývají finančně méně ohodnocené a z tohoto důvodu, aby můž zůstal v této oblasti je automaticky „převelen“ do vyšší pozice, kde má možnost získat lepší finanční ohodnocení.
Zdroj: http://www.feminismus.cz/slovnicek.shtml Křížková, A., Pavlica, K. 2004. Management genderových vztahů: postavení žen a mužů v organizaci. Praha: Management Press.w https://cs.wikipedia.org/wiki/Old_boy_network