Holandsko a jeho princip zkrácených úvazků

Holandsko je jednou ze zemí, kde jsou v rámci Evropy nejvíce rozšířené částečné úvazky. Na tyto úvazky zde pracuje až 3/4 žen. Ženy zde považují částečné úvazky za naprosto běžný požadavek, který jim napomáhá se zpětně začlenit do pracovního procesu. Částečné úvazky jsou tak považovány jako jedna z možností lépe sladit rodinný a pracovní život.

Jak to v Holandsku funguje?

Mateřská dovolená trvá v Holandsku pouze 16 týdnů a je hrazena do 100% platu, kterou hradí sociální úřad z dávek zaměstnavatele. Mateřská dovolená je rozdělená a to na 4-6 týdnů před porodem a zbytek se dočerpává po porodu dítěte. Dále je možnost využít 3 měsíce neplaceného volna, ale toto není moc využíváno, jak z důvodu financí, tak z pozice zaměstnavatele.

Sami zaměstnavatelé mají povinnosti zajistit zkrácený úvazek!

Po čerpání mateřské dovolené mohou děti již od věku 3 měsíců navštěvovat jesle (školka) a zde mohou setrvat do věku 4 let. O místo ve školce je nutné si zažádat brzy, ale ženy nemají problémy místo pro své děti dostat. Co se týká financí jsou školky finančně nákladné jelikož jsou z ceny hrazeny: vlastní příspěvek rodičů, příspěvek zaměstnavatele a příspěvek státu, ten umožňuje odpočet z daní rodičů.

Rodiče mají také možnost čerpat příspěvky na děti.

Rodičovská dovolená

RD je pro oba rodiče a je rozpočítána podle pracovního týdne do výše 24 násobku. Tuto dobu je možné si vybra najednou nebo po částech, maximálně však do věku 8 let dítěte. Rodičovská dovolená je neplacená, ale zaměstnavatelé mají tendenci kompenzace.

Finance

V průběhu mateřské dovolené mají matky nárok na dávky, které jsou do výše 100% mzdy do max. částky 188,85 eur. Další benefity mají holandské ženy například v bezplatném porodu, proplacení nákladů za poporodní péči ( musí být pojištěné v rámci zdravotního pojištění).

Zdroj:http://www.genderstudies.cz/download/Materska_Rodicovsky_Cas_web.pdf