Podle Evropské komise, která začátkem roku 2013 zveřejnila informace o počtu žen na vyšších pozicích dochází k celkovému navýši a to i v České republice, sice je zvýšení o pouhé 1% na 16% žen, které máme zastoupené ve vyšších funkcí.
Meziroční nárůst se pohyboval v 2,2,%. Z přehledu vyplývá, že průměrně 17% žen najdeme v řadách nevýkonných členů rad a 10% žen je v řadách výkoných. Tohoto výzkumu se účastnilo 582 firem v rámci EU, z České republiky se to týkalo 12 organizací.
Představy EU o podílu žen na vyšších funkcí je kvóta 40%, která by se měla do roku 2020 naplnit nejdříve ale musí být schválena Evropským parlamentem a Radou Evropské unie. Kritika ke kvótám na sebe nenechala dlouho čekat, obavy vznikají především z byrokratické zátěže a také významu výběru vhodného kandidáta podle jeho schopností a dovedností.
Eurokomisařka Vivien Redingová však oponuje statistickými daty, které poukazují na zvýšení počtu žen na vyšších funkcí formou legislativního tlaku. Další data například o vzdělání žen (60% žen je vysokoškolsky vzdělaných), dokazují, že ženy mají na pracovním trhu co nabídnout a je tedy nutné podpořit jejich pracovní potenciál, který může být pro mnoho firem přínosný.
Další jasnou a praktickou argumentací v nastavovávní legislativy v kvótách přínáší své ovoce je například Itálie, zde došlo k nárůstu žen ve vyšších pozicích z 6,1% ma 11% díky legislativnímu opatření, které ukládá italským firmám 1/3 žen ve vyšších funkcí.
Francie je též zářným příkladem, zde došlo ke zvýšení počtu žen o 2,8% na 25% žen v řídících funkcí. Do roku 2017 si Francie stanovila plán dosáhnout kvóty 40%.
Nastavení kvót zlepší rovnováhu v zastoupení žen a mužů ve firmách Evropské unie.
Česká republika
V současné době je ČR proti nastavování kvót, kdy spolu s dalšími 8 státy byl podepsán dopis, kde je vyjádřen nesouhlas s nastavováním kvót.
Vyjádření Evropské komise a Rady EU také upozorňuje, že v pozicích nejvyšších orgánů firem 1/4 firem NEMÁ zastoupenou ani jednu ženu.
Zdroj: http://www.euractiv.cz/podnikani-a-zamestnanost/clanek/podil-zen-ve-vedeni-podniku-se-v-eu-i-v-cr-zvysuje-010564