Kdo z nich je ten „lepší“? Na tuto otázku se snažil najít odpověď článek na portálu idnes.cz z března 2013.
Lepší nebo horší…rozhodujícím kritériem na post šéfa/šéfové by právě nemělo být posuzování pohlaví ALE jaké daná osoba má ZKUŠENOSTI, DOVEDNOSTI a KVALIFIKACI!!! To jsou přeci ta nejdůležitější kritéria, proto stát se dobrým šéfem/šéfovou.
Statistiky nám ale ukazují, že najčastěji jsou to právě muži, kteří vedou svůj tým, organizaci apod, ženy mají stížený přístup stát se šéfovou, jak z pohledu přijímání do zaměstnání ale i ze strany zaměstnanců, jež spíše v pozici šéfa uznávají více muže.
Obě pohlaví jsou specifická svými znaky, nejinak je tomu i v oblasti „šéfování“. Pojďme si představit, jaká je šéfová a jaký je šéf.
Žena šéfová
-
orientace na detail
-
diplomatičtější
-
trpělivější
Muž šéf
-
razantnější v rozhodování
-
zaměření na konečný výsledek
-
racionální uvažování
Kvóty ve vedoucích pozicích
Ano, v poslední době velice aktuální a diskutované téma. Evropská komise hovoří o nastavení kvóty žen na vedoucích pozicích až 40% se sankcemi, které by vyplývaly z nedodržování.
Reakce jsou různorodé, jiní kvitují tento návrh a argumentují, že jiná možnost, aby došlo ke změně vnímání žen i v tomto postavení, není a jiní se bouří a odmítají nastavení kvót ať už z důvodu řízeného výběru zaměstnanců – podle pohlaví a nebo podle zkušeností a dovedností. Česká republika patří mezi jeden ze států, kteří s nastolením kvót pro ženy ve vedoucích pozicích nesouhlasí.
Více z článku si můžete přečíst zde
Zdroj:http://finance.idnes.cz/skola-personalistiky-kdo-je-lepsi-sef-muz-nebo-zenafx5-/podnikani.aspx?c=A130228_1895142_podnikani_sov