Aspekty rodičovství – ekonomika

Rodičovství po česku, tak můžeme nazvat tento článek, ve které se seznámíme s aktuálním postavení rodičů na trhu práce, především žen, kterých se tato oblast velmi týká z pohledu ekonomiky.

Stále velká část žen, víc než 98,5 % má na bedrech povinnosti rodinný z pohledu čerpání rodičovského příspěvku. S tímto fenoménem jde v ruku v ruce celkové finanční hodnocení žen oproti mužům. V oblasti genderu tento akt nazýváme GENDER PAY GAP, cože je nedostatečné finanční ohodnocení na základě pohlaví. Ve většině případů jsou to právě ženy, které jsou za svou práci finančně podhodnoceny. Pokud bychom měli srovnat dvě stejné pracovní pozice a o každé by jsme věděli, že jednu vykonáva muž a druhou žena, tak jejich výplatní pásky budou podle i toho vypadat – budou rozdílné. Statistická data se zmiňují až o 25% rozdílů v platech mezi ženami a muži za stejně vykonanou práci. Tudíž i odchod na rodičovskou a čerpání tohoto příspěvku je logicky spojeno s tím, kdo v rodině více vydělává, ten zůstává v pracovním procesu a kdo méně vydělává odchází na rodičovskou.  Z pravidla jsou to právě ženy!

Odchod žen z pracovního trhu, respektive jejich opětovný návrat a zpětné začlenění je komplikované a ženy se mnohem častěji setkávají s projevy diskriminace z pohledu jejich pohlaví nebo povinnostmi v rodině.

Proto se také často setkáváme s větším zapojením částečný úvazků, které by nejenom ženám umožnily více sladit rodinu a práci. Velký problém pak častých úvazků v českém prostředí je, že člověk zaměstnaný na částečný úvazek musí mnohdy odpracovat to, co by normálně platilo pro plný úvazek. Finance ale odpovídají částečnému úvazku. S částečnými úvazky se také pojí další bod a to menší výpočet důchodu, kde se tato problematika opět týká žen.

Tyto problematické body jsou mnohdy spolu propojené a je tedy potřebné i k nim takto přistupovat a v případě zavádění nových pravidel, zákonů apod. by se měl brát zřetel na další fungování a propojení.

Jistě by v tomto ohledu pomohlo zlepšení legislativy, větší osvěta v rovných příležitostech a především bourání dosavadních stereotypů ve společnosti vůči ženám, které brání se v posouvání kupředu.

Setkat se můžeme s několika návrhy v řešení ať už je to právě změna legislativy například ve vymáhání částečných úvazků pro rodiče s dětmi, nastavování kvót, přejímání jiných modelů apod. Na druhé straně se ale lze setkat s kritikou například v nastatování kvót ( výhledově by se mělo jednat až o 40% kvótu žen ve vyšších funkcích).

 

 

Zdroj: http://www.aperio.cz/446/ekonomicke-aspekty-rodicovstvi
http://www.aperio.cz/data/1/Den-rodin-2012_APERIO-OSN_prezentace-Ilona-Svihlikova.pdf