Otcové v ČR na rodičovskou povinně?

Politika a předvolební sliby? Jak to vše může jít dohromady s tématikou rovných příležitostí? Pojďme se podívat na návrht jedné z levicových stran, která by ráda podpořila naši skomírající rodinnou politiku….

Například zákonná povinnost umístit dítě nad 3 roky věku dítěte, hlídání dětí kvalifikovanými pracovníky a nebo střídání rodičů na rodičovské dovolené. Na tento poslední bod se podíváme zblízka.

RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ AKTUÁLNĚ

Systém rodičovské dovolené momentálně umožňuje oběma rodičům i těm, kteří si neplatili nemocenské pojištění nastoupit na rodičovskou dovolenou. Zpravidla to bývá žena, která odchází pečovat o děti na zhruba 3 roky. Zřejmým hlavním důvodem proč tomu tak je, jsou mzdové rozdíly mezi ženami a muži. Na rodičovskou dovolenou se vyplácí odejít právě tomu rodiči, který má menší výdělek. Statistiky o počtu mužů, kteří odcházejí na rodičovskou dovolenou jen zhruba 2%.

Levicově orientovaná strana, která si klade velký důraz ve své politické kampani prorodinou politiku, uvedla, že je pro zavedení povinného střídání rodičů na rodičovské dovolené.

Je otázka zda povinné nařízení rodičům, jak a kdy mají pečovat o své dítě je v momentálním rozpoležení naší společnosti vhodné a nutné. Je zřejmé, že o tomto rozhodování by měly mít předností právo sami rodiče, jakým způsobem pokryjí východu dítěte do jeho věku cca 3 let. S čím ale lze souhlasti je výrok v tiskové zprávě této levicové strany a to, že je potřeba aby zaměstnavatelé brali i otce jako „rizikové“ zaměstnance v rodičovství. Momentálně je to vše na bedrech žen-matek, které jsou tak pro své zaměstnavatele v tomto ohledu více rizikové a ženy se tak setkávají na poli pracovního trhu s mnohem častější diskriminací při přijímání do zaměstnání nebo zpětného návratu do zaměstnání z rodičovské dovolené.

Ku příkladu zde můžeme použit model severských zemí, kde je běžné k vidění otce s dětmi na rodičovských dovolených. To je ale doopravdy pro příklad, jelikož není úplně vhodně srovnávat severský model s tím naším českých a to hned z několika důvodů. V severských zemích se takovýto model rodičovství nebo vůbec uplatňování rovných příležitostí pro ženy a muže uplatňuje již několik desítek let, kdy i tyto modely byly posléze zavedeny do legislativy. Dělí nás také historický vývoj severských zemí a ČR. Proto by měly být tyto modely spíše pro nás vodítkem a vybranými částmi, které lze aplikovat do našeho českého prostředí.

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/navrhy-cssd-k-rodinnemu-zivotu-dm8-/domaci.aspx?c=A130511_115409_domaci_hv
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/237585-materska-a-rodicovska-dovolena-navod-na-cestu-dzungli-podminek-a-omezeni/