Nedávný průzkum společnosti KPMG Česká republika, která patří pod celosvětovou síť poradenských společností v obalstí auditu, daní, poradenství a práva. Průzkum s názvem „Co si přejí zaměstnanci“ uvedl, že až 3/4 českých zaměstnanců by přivítalo práci z domova (homeoffice) jednu z možných alternativ pracovních úvazků. Práci z domova by uvítalo celkem 76% zaměstnanců.
Na straně zaměstnavatelů je ale výhodnější a méně nákladné nabídnout svým zaměstnancům flexibilní pracovní úvazek, který je u nás také nejvíce praktikován z pohledu alternativních pracovních úvazků a to až v 41%.
Oproti tomu zkrácené pracovní úvazky, kdy například zaměstnanec odpracuje méně než 40h/týden, nebývají až tak oblíbené, využíváje 1/3 zaměstnanců a spíše ženy než muži. Úskalím bývá objem povinností, které zůstávají jako u plného pracovního úvazku.
Homeoffice
Komu bude tato práce vyhovovat?
- zaměstnancům ze vzdálenějších nebo hůře dostupných bydlišť
- rodičům na rodičovské dovolené nebo s malými dětmi
- zaměstnanců, kteří mají v péči osobu blízkou
- handicapovaní zaměstnanci
- zaměstnanci, kteří mají o práci z domova zájem (preferují ji)
Výhody práce z domova
- ušetření nákladů za provoz kanceláří
- větší motivace zaměstnanců
- udržení si kvalifikovaných zaměstnanců, pokud mají malé děti nebo jsou na rodičovské dovolené
Práce z domova ale nemusí být to „pravé“ pro každého, někteří zaměstnanci budou více upřednostňovat práci v kolektivu přímo na pracovišti, jistá izolace při práci z domova hrozí (pokud je nastavená na celý pracovní týden), dále také obavy zaměstnavatele, jak kontrolovat své zaměstnance. Vše závisí na vzájemné důvěře a splněné úkoly se dají ukotvit stanovenými termíny, do kdy má být práce hotová.
Zdroj:http://www.novinky.cz/kariera/310436-tri-ctvrtiny-cechu-chteji-pracovat-z-domova.html http://www.kpmg.com/cz/cs/about/Stranky/default.aspx I. Baslerová: Práce z domova ane V práci jako doma, Gender Studies, o.p.s., 2011