Švédsko a gender

V článku se představíme, jak to „chodí“ ve Švédsku co se týče genderu, rovných příležitostí apod.

Ve Švédsku již od roku 1980 funguje post ombudsmana, který má na starosti genderovou rovnost, do roku 2008 pak mělo Švédsko těchto ombudsmanů více, kteří se zabývali různými typy diskriminace ( handicapovaní lidé, sexuální orientace, rovnost žen a mužů). Od roku 2009 došlo ke sloužení těchto ombudsmanů a v současnosti tento post zastává pouze jedna osoba, nyní žena ombudsmanka Katrin Linna.

Otázku rovných příležitostí a zákazu diskriminace mají také zavedenou v legislativě, kdy v roce 2009 vešel zákon o zákazu diskriminace. Zákon se zabývá oblastmi jako je ekonomická rovnost, násilí na ženách, rovné rozdělení neplacené práce a práce doma a participace žen ve vedoucích funkcí.

Na plnění stanovených cílů dohlíží samostatné ministerstvo, v ČR také ministerstvo zřízeno není, ale každé ministerstvo musí mít ve své gesci osobu, která má dohled nad rovnými příležitostmi pro ženy a muže na jednotlivých ministerstev.

Gender ve firmách

Gender je zejména podpořen legislativně, firmám vzniká povinnost nad 25 zaměstnanců vytvořit plán genderové rovnosti, který se stanovuje na dobu 3 let. To, že je nutnost mít tento plán vytvořen, je například otázkou zapojení se do soutěží vyhlášených ve veřejném sektoru. V plánu musí být také zanesena oblast rovného odměňování mužů a žen ve firmě, aby toto fungovalo jak má, námátkově dochází ke kontrolám ze strany ombudsmana. Dle statistik takovými to kontrolami projde až 10 0000 plánu za rok. Pokud dojde k nedodržení regulí podle zákona jsou samozřejmě udělovány sankce ve formě peněžité pokuty a následných kroků k náprávě nad, kterými dohlíží další kontrolní úřad Komise pro rovné příležitosti.

Švédové celkově vnímají záležisto genderové rovnosti ve firmách jako „značku“ kvality a konkurenceschopnosti firmy.

V ČR co se týče nastavení takového genderové rovnosti, zatím probíhá v rámci schváleného zákona z roku 2009 tzv. antidiskriminační, který vymezuje jednotlivé diskriminace a sankce za porušení. Dále jednotlivá ministerstva mají ve své gesci pracovníka/pracovnici, kteří se zabývají otázkami rovnosti. Co se týče genderové rovnosti do firem, nejsou zatím žádná opatření jako mají ve Švédsku.

 
Zdroj: http://www.aperio.cz/209/o-svedsku-a-genderove-rovnosti