Slaďování ve Švédsku
Švédská politika je nastavané cestou prorodinné politiky. Ve své legislativě pamatuje na genderovou rovnost. V roce 2009 byl schválen zákon řešící diskriminaci např. v ekonomické postavení žen a mužů, násilí na ženách apod. Také na straně zaměstnavatelů existuje zákonné opatření ve formě tzv. genderových plánů, které jsou firmy povinny vypracovávat.
V rámci slaďování nabízí Švédsko rodinám s dětmi jistotu v podobě například povinnost zaměstnavatele umožnit rodičům s malými dětmi práci ve formě flexibilní práce. Celkově je švédská rodinná politika zacílena na podporu rodinám s dětmi a bez dětí, která má působit jako vyrovnávací nástroj.
Rodičovská ve Švédsku
Co se týče finančního zabezpečení rodičů ve Švédsku, mají možnost čerpat 80% ze svého příjmu do věku 18 měsíců dítěte. Do tohoto se zapojují i zaměstnavatelé, kteří mohou rodiče podpořit v příspěvku na rodičovské dovolené po dobu 6-ti měsíců. V ČR v případě péče na rodičovské dovolené závisí finanční příspěvek podle toho, na jak dlouho dobu si zvolí rodič být na rodičovské dovolené (2,3 a 4 roky) a ve vybrané době mají všichni shodnou částku k čerpání 220 000,-. V případě, že se rodič rozhodne pro variantu 2 let rodičovské dovolené musí ale splňovat výše předcházející mzdy (cca jde o 20.000,- čistého) a maximální částka je pak měsíčně stanovena na 11 500,-.
Také otcové mají prostor na podílení se ve výchově o svého potomka, otcové mají povinnost vybrat si 60 dní na rodičovské dovolené, pokud tak neučiní, ztrácí nárok. Statistika z roku 2006 poukazuje, že až 69% otců využívá tzv. otcovskou dovolenou v různých formách (celou nebo jen částečné využítí času.
U nás zatím tzv. otcovská dovolená neexistuje, na rodičovské dovolené může být jak žen, tak i muž. Insitut „otcovské“ dovolené je zřejmě hudbou budoucnosti (jestli vůbec).
Zdroj. http://www.aperio.cz/209/o-svedsku-a-genderove-rovnosti http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4