Sendvičová generace? Znáte pojem? V článku níže se seznámí se pojmem a jeho úskalími.
Označení sendvičové generace, označujeme trend, se kterými se setkávají lidé ve věku 45+. Jedná se o situaci, kdy lidé, kteří jsou v produktivním věku s ještě neosamostatněnými dětmi, pečují o své stárnoucí rodiče. Tento trend se samozřejmě bude posouvat i do další let, kdy kombinace práce, péče o děti a péče o stárnoucí rodiče bude tzv. „kažodenním chlebem“. S tím také souvisí velké obavy pečujících osob o zaměstnání a případnou její ztrátu.
V případě pečujících osob o stárnoucí rodiče jsou to právě, ženy, které toto „břemenou“ nesou. Někteří autori také označují tyto ženy jako „ženy uprostřed“, nacházejí se totiž uprostřed všecho, potřeb svých manželů, dětí a stárnoucích rodičů a k tomu je obklopuje zaměstnání.
Dobrá praxe
Příkladem dobré praxe je společnost AstraZeneca Pharmaceuticals, Inc., která nabízí svý zaměstnancům a zaměstnankyním možnost čerpat ročně šest hodin specializované pomoci na rok. Také nabízící konzultace a informační materiály, které se týkají péče v geriatrické oblasti.
Další firma Pricewaterhouse Cooper má zřízený program pro své zaměstnance a zaměstnankyně, který se snaží o vytvoření sociální sítě osob, které pečují o závislé členy rodiny nebo o děti, které mají speciální potřeby a také zástupu odborníků a odbornic. Cílem je výměna informací, sdílení dobré praxe. Firma také nabízí mentoring.
V ČR zatím neexistuje možnost úlevy (volné dny, flexibilita práce, práce z domova) v zaměstnání z důvodu péče o stárnoucího rodiče nebo nějaké jiné pomoci. Zaměstnanci a zaměstnankyně jsou odkázány sami na sebe, organizace, které nabízejí péči o stárnoucí rodiče.
Zdroj: Spediální vydání zpravodaje Rovné příležitosti , Gender Studies, o.p.s., 2012, str. 8-9, edit. N. Bosničová