Firemní školka na ČVUT

O problematice nedostatečných kapacit mateřských škol nebo vůbec zakládání firemních školek již víme. Pojďme si ale představit univerzitu, kde to „šlo“, založit firemní školku pro své zaměstnance. O nástrahách a průběhu relizace projektu vypráví na portále aperia manažeři projektu Univerzitní školky Lvíčata ČVUT. Projekt funguje od roku 2010.

Výhody firemní školky pro zaměstnavatele.

Zde manažeři projektu uvádí jako hlavní výhodu brzký návrat zaměstnance do práce. Odpadají tak náklady na hledání vhodného kandidáta na dobu zástupu i v ohledu, že ČVUT je technického zaměření a technologie se zde takříkajíc mění „ze dne na den“, je tedy důležité udržet si v těchto oblastech nových poznatků tempo.  Dalším přínosem vidí také nízké střídání zaměstnanců na pracovních pozicích a také výhodný benefit pro budoucí zaměstnance a výborná propagace univerzity. Mateřská školka je inovativní i v tom, že děti v ním mohou být již od 2 let ( klasické školy přijímají až od 3 let).

Z finančního hlediska manažeři projektu uvedli, že náklady na nového zaměstnance, který má nahradit toho na rodičovské dovolené přijde firmu na 10 000 euro oproti tomu náklady na dítě v mateřské školce na rok činní 3 800 euro a to je velký rozdíl v nákladech. Školka finance ušetří!

Narozdíl od klasických školek, tato firemní školka nabízí své služby pouze zaměstnanců, studentům ČVUT. Také péče o děti bude situována jinak než v klasických školkách. Méně dětí ve třídách zajistí lepší komunikaci a fungování mezi dětmi a pedagogem. Děti zde také dostanou prostor pro vzdělávání se, hraní a také zapojení dětí do oblasti techniky. Navázána byla totiž spolupráce s firmou IBM, která by měla dodat počítačovou techniku přímo pro děti.

Firemních školek zatím u nás není tolik zřizováno. Firmám chybí finance, které by mohly vyhradit na rekonstrukci budovy, kde bude vhodné místo pro mateřskou školku. Jak ale uvádí statistiky, ušetření nákladů pro firmu je znatelné. Doufejme, že tedy i ostatní zaměstnavatelé začnou po malých krocích se přibližovat a přijímat za své slaďování rodinného a pracovního života svých zaměstnanců.

Zdroj: http://nova-dimenze.eu/nejsemnatosama/wp-admin/post.php?post=1496&action=edit&message=6