IKEA
Ikea jako celosvětově známá firmy zaměřená na prodej a výrobu levného nábytku a bytových doplňků se zapojila do dvou projektu zaměřené na genderový audit – jednalo se o pobočky nacházející se v ČR a to v Brně a v Praze. Firma a celková její filozifie pochází ze Švédska.
Firma hodnotila genderový audit jako velmi přínosný a vytyčila si body, na který chce dále zapracovat v oblasti rovných příležitostí svých zaměstnanců a zaměstnankyň.
Po genderovém auditu se obě pobočky chtějí zaměřit na školení vedoucích pracovníků pro výběr nových pracovních sil. Při náborech se často stává, že ženy v tomto ohledu bývají více diskriminované oproti mužům. Zejména pak v oblasti rodiny, která stále ve větší míře připadá na bedra žen a bývají zásadním při rozhodování potencionálního zaměstnavatele o přijetí do zaměstnání.
Dalším bodem, kterým se Ikea chce zabývat je vytvoření výstupního dotazníků, který má zpřehlednit důvod odchodu ze společnosti a následně tyto údaje budou zapracovány.
Dalším bodem po genderovém auditu u obou poboček bylo vytyčení si prostoru pro zpracování komunikace s rodiči, kteří jsou na mateřské nebo rodičovské dovolené. Čeští zaměstnavatelé velice zřídka udržují se svými zaměstnanci na mateřské či rodičovské dovolené nějaký kontakt ať už emailem nebo osobním pozváním na firemní akce atd. Doba návratu pro zaměstnance pak nemusí být příjemná, jak pro ně tak pro samotné zaměstnavatele a v častých případech se obě strany domluví na rozvázání pracovního poměru. Jak tomu předejít je právě komunikace během rodičovského času, která zlepší zpětnou adaptaci zaměstnance po návratu z mateřské či rodičovské. Není jistě ani na škodu během této doby využívat pracovních sil zaměstnance/zaměstnankyně pokud jim to čas dovolí. Před koncem mateřské/rodičovské je dobré vyhotovit plán návratu, který umožní zaměstnancům lepší a rychlejší zapracování.
Zdroj: http://www.aperio.cz/286/genderovy-audit-ve-spolecnosti-ikea http://cs.wikipedia.org/wiki/Ikea