Flexibilní úvazky v Británii a jejich trendy

V tomto článku se představíme průkopníka, který stojí za prosazování flexibilních pracovních úvazků v Británii a také se podíváme, jak šel čas s flexibilními úvazky a jaké trendy v Británii v současné době jsou a je možné některé z ních převzít do našeho prostředí?

Andy Lake je zakladatelem webového portálu flexibility.co.uk, který se tématice flexibilního zaměstnání. Jeho osoba je v Británii velmi známá, věnuje se psaní knih o flexibilních úvazcích, spolupracuje na výzkumech a projektech a podporuje šíření informací o flexibilních úvazích, kde přednáší. O tom věnovat se tématu flexibilních úvazků Andy Lake čerpal ze své životní praxe, kdy pracoval jako vedoucí fakulty, kde měl pod sebou zaměstnance, mezi nimiž byly i maminky s malými dětmi, snažil se jim maximálně vyjít vstříc v jejich rozdělení pracovní doby tak, aby bylo možné skloubení i s rodinou.

Flexibilní pracovní úvazky v Británii

Podle posledního výzkumu odhadem do 25 let v Británii již nebude v tak velké míře praktikována pevná pracovní doba jako nyný (od 9h do 17h), sami zaměstnanci volají po flexibilní pracovní úvazcích. Rádi by přesunuli svou práci do večerních hodin a z domova. Logickým důvodem je, že v ohledu na časová pásma v důvodu spolupráce s ostatním zaměstnanci.

Kavárenští pracující

V Británii je oblíbená práce z kaváren, kdy i samotní zřizovatelé kaváren reagují na tento trend a zvyšující se počet hostů z řad pracujících, kteří v kavárně pracují, konají svá obchodní setkání, snídají, obědvají apod. tím, že například automaticky nabízejí připojení k internetu prostřednictvím wi-fi zdarma a také již vznikl etický kodex lidí pracujících v kavárnách. Na české prostředí zatím zřejmá novinky, která se ještě u nás tolik neuchytila. Stále máme zakořeněné odcházení do kanceláří a tam vykonávat práci.

Železniční kanceláře

Další velkou zajímavostí je práce na cestách, jistě každá z nás zažil cestu vlakem do práce nebo na nějaké obchodní jednání, kdy čas na cestě věnoval práci jako například vyřizování emailu, telefonátu, zpracování materiálů apod. Britská železniční společnost se v tomto ohledu rozhodla nabídnout pracujícím na cestách službu flexibilní kanceláře, kterou zřídila na svých nádražích. Jedna flexibilní kancelář pojme až  250 lidí, kancelář je možné si zamluvit pravidelně nebo jen příležitostně podle potřeb. V představě aplikovat tento model do České republiky asi spoustě z nás se vytvoří úsměv na tváři, jak by takový model právě u nás mohl fungovat. Ale nebude příliš kritizovat železniční společnosti a jejich nabídku služeb u nás :)

Otcové na otcovské dovolené

Počítá se se schválením 9-ti měsiční otcovské dovolená, která má pomoci otcům se více podílet na výchově svých potomků a v rodinách přispět k většímu slaďování rodinného a pracovního života.

Další aktuální trendy nebo změny, které se v britské společnosti disktují je například větší flexibilita práce maminek s dětmi. Jde o práci v brzkých ranních hodinách nebo naopak ve večerních hodinách. Také došlo na oblast jeslí a školiček pro děti, současné ceny za tyto zařízení jsou pro britské rodiny drahé (jejich ceny se zvyšovaly) tudíš dochází k jednání, respektive k hledání nastrojů, jak snížit náklady na školkovné.

V českém prostředí jsou některé tyto trendy využívané v Británii spíše jakousi zatím nedosažitelnou metou co se týče v oblasti flexibilních úvazků. Některé firemní vlaštovky jistě najdeme ale z pohledu statistik ČSÚ u nás pracuje na flexibilní pracovní úvazek zhruba 10% zaměstnanců. Například v Německu je to až 60% zaměstnanců a „přeborníkem flexibilních úvazků“ můžeme označit Holandsko, kde 3/4 žen využívá možnosti flexibilních pracovních úvazků.

Zdroj: http://www.flexibilni.cz/stitek/zkusenosti-ze-zahranici/
http://www.flexibilni.cz/stitek/zkusenosti-ze-zahranici/#rozhovory/zprava/86/