Jak důležité jsou pro společnost podnikatelky
Hlavní problém, proč je role žen podnikatelek pro společnost jako celek dosud podceňována, spočívá v tom, že pro ženy nejsou stále ještě rovné podmínky v podnikání, k čemuž značně přispívají genderové stereotypy. Úskalí žesnkého podnikání pramení ve výchově a je utvářeno již v dětství – dívky obecně nejsou vedeny k rozvíjení schopností, které jim umožní stát se v budoucnu úspěšnými podnikatelkami.
Podnikání přitom ženám nabízí prosadit jejich plány, rozběhnout vlastní představy o kariéře a umožňuje vyhnutí se hierarchizovanému – především mužsky orientovanému – kariérnímu růstu v již fungujících firmách. Vlastní podnik umožňuje ženě, aby si nastavila svá pravidla a navíc může být i zajímavým východiskem v případě nezaměstnanosti či nespokojenosti ve stávající profesi.
Ženy navíc představují příležitost pro rozvoj dosud zcela nevyužitého potenciálu pro podnikání, a tak se mohou podílet na zvýšení ekonomické výkonnosti společnosti. I přes jejich značnou roli pro společnost se začínající podnikatelky často potýkají s nejrůznějšími problémy.
Kam se mohou začínající podnikatelky obrátit o pomoc
V České republice působí značné množství podnikatelských sdružení, asociací, komor, svazů apod. Některé organizace sdružují na podnikatele a živnostníky bez ohledu na obor činnosti, jiné se zase profilují oborově nebo jsou určeny výhradně ženám (např. Asociace podnikatelek a manažerek ČR, Moravské asociace podnikatelek a manažerek).
Na podporu ženského podnikání vznikají také specializované projekty, nejčastěji financované z evropských zdrojů, s jejichž pomocí se mohou podnikatelky začlenit do světa podnikání nebo se dále vzdělávat (Profi Žena, Život nápadům apod.)
Členství ve specializovaných asociacích, sdruženích a jiných organizacích přináší ženám ženám nesporné benefity. Začínající podnikatelky mají možnost získat informace jak od zkušených manažerek a podnikatelek z oboru, tak samozřejmě i z jiných oblastí, a tak si mohou rozšířit své znalosti o podnikání. Sdružování žen s podobným smýšlením a problémy krystalizuje nové podněty a témata, což má pozitivní vliv na rozvoj podnikání dalších žen.
Asistenční centra pro podporu podnikání
Smyslem existence asistenčních center je podpora podnikání žen, a to prostřednictvím prosazování patření, která jsou klíčová pro plnění principu rovných příležitostí a současně vytváření podmínek pro úspěšné podnikání.
Zejména se jedná o podporu ženám vstupujícím do podnikání pomocí snahy o odstranění bariér, které jim brání v prosazení se na trhu práce. Asistenční centra se ale také starají o podporu již podnikajících žen tak, že pomáhají podnikatelkám zavádět opatření pro harmonizaci jejich rodinného a pracovního života. V neposlední řadě pak asistenční centra pomáhají ženám samostatně výdělečně činným v oblastech aktivit s lokálním dopadem a začínajícím podnikatelkám v oblasti služeb, které pečují o děti mladší 15ti let.
Cílem asistenčních center je dát šanci ženám, které chtějí založit úspěšný fungující podnik a současně zabezpečit chod rodiny. Podnikatelky mají možnost navštěvovat semináře z oblasti tvorby podnikatelského plánu, komunikace s klienty, semináře zaměřené na sladění rodinného a pracovního života či možnost využít individuální odborné konzultace.
Asistenční centra pro podporu podnikání žen provozuje Hospodářská komora ČR a to v Brně a ve Zlíně.
Asociace podnikatelek a manažerek
Posláním Moravské asociace podnikatelek a manažerek je podpora rozvoje malého a středního podnikání žen. Potřeba sdružování podnikatelek a manažerek spočívá v nutnosti o zlepšeníí obchodních a manažerských aktivit, vzájemné podpoře a vytváření podmínek pro úspěšné profesionální uplatnění žen ve společnosti, rozvoji etiky podnikání, vytváření konzultačních sítí a v celkovém rozvoji dosud nedostatečně využitého potenciálu žen.
Výhody členství v Moravské asociaci podnikatelek a manažerek se projevují ve zprostředkování kontaktů, předávání zkušeností, zpřístupnění podnikatelských a oborových informací či účasti na školeních a dalších setkání asociace.