Společnost a vliv na vnímání ženy: vynálezkyně?

Vliv médií na vyobrazování genderu, rolí žen a mužů jistě je. Média ovlivňují to jak vnímáme své okolí, udává trendy, hodnoty i postoje společnosti.  Říká jakým způsobe se máme chovat, co je IN  co zase OUT.

V oblasti genderu je velkým nástroje, který udržuje nebo podporuje genderové stereotypy ve společnosti. Například v noviny, které byly podrobeny analýze (Lidové noviny a Mladá fronta Dnes) jsou nejčastěji vyobrazování sportovci,politici, herci. Muži bývají právě vyobrazování v důležitých pozicích, rolích, rozhodovacích pozicích. Oproti tomu ženy bývají vyobrazovány jako ženy vlivných mužů, oběti trestných činů nebo osoby spojené s krásou, ukazováním těla.

Na nedávné konferenci „Pestrobarevnější svět-rovné příležitosti ve výchově a vzdělávání“, která se zabývala genderovým prostředím v českém školství uvedla p. Babanová zajímavé srovnání například ve vydávání knih v tom ohledu, jak jsou publikovány ženy nebo muži. Tak například edice významných osobností na českém poli, kdy vyšla v edici 17 knih, které byly ohodnoceny zlatou stuhou (označení pro nejlepší knihy pro děti a mládež), tak při bližší analýze těchto knih vyšly zajímavé ale poukazující fakta o tom, jak jsou ženy a muži vyobrazování ve společnosti. Z celkové edice 17 knih, byly 3 knihy věnovány pouze ženám v historickém kontextu (královny českých panovníků atd.), vyobrazení těchto žen získalo spíše „příchuť“ žen významných mužů. Zbylé knihy z edice, které právě dětem a mládeži mají ukázat historii osobností, ukázala ve většině pouze muže, jako mořeplavce, objevitele, významné osoby české společnosti atd. Kolik z Vás pak zná nějakou ženu vynálezkyni? Asi žádnou…a proč? Nebyly ženy vynálezkyně? Ale byly, JEN se o nich nemluví, nepíše a tím tedy pro ostatní jakoby NEBYLY. Což je velkou chybou a je jasné, že podpora genderového stereotypu je na spadnutí.

Ženy vynálezkyně

Josephine Cochrane -  vynálezkyně předchůdkyně dnešní myčky na nádobí, patent získala v roce 1886

Mary Anderson – vynálezkyně stěrače, patent v roce 1903

Bette Nesmith Graham – vynálezkyně bělítka, patent 1958

Stephanie Kwolek – vynálezkyně mateirálu KEVLAR – výroba neprůstřelných vest

Emily Cummnis (současnost) – vynálezkyně ledničky fungující bez elektřiny za pomoci pouze vody (udrží teplotu 6 stupňů)

 

Zdroj:http://www.varianty.cz/cdrom/podkapitoly2/07_gender/IKV2_07_04_gender_a_media.pdf
—http://www.osf.cz/media/com_form2content/documents/c5/a371/f20/gender_media.pdf
http://www.centrumhestia.cz/stranka/100-rovne-prilezitosti-konference.html
http://prezi.com/mpfg0shvlzpn/zeny-vynalezkyne/