Jak to bylo s Vaší podnikatelskou myšlenkou?
Paní M. Kajlíková:
„Na své pracovní cestě životem jsem prošla různými posty, kde jsem posbírala spoustu dobrých i velmi zlých zkušeností. Cca před 4 roky, kdy jsem byla na mateřské dovolené, jsem se začala poprvé zabývat myšlenkou, že chci být zodpovědná jen za výsledky své práce, že si jí chci řídit metodicky i časově sama. .. A z těchto kritérií se zrodila idea vytvoření e-shopu.. Velmi těžké pak bylo vybrat sortiment, na který by měl být e-shop specializovaný – v podstatě jsem k definitivnímu rozhodnutí dospěla až po dalších 2 letech.“
Paní B. Jiřinovská:
„Podnikat, nebo spíše být sama sobě šéfem jsem chtěla již několik let, ale tak nějak jsem stále nevěděla, jak toho dosáhnout. Zkoušela jsem různé MLM, reality, kosmetiku, ale nikdy jsem se nedobrala ke kloudnému výsledku. Až poté, co se mým velkým koníčkem stala výživa, a biopotraviny jsem věděla, že to je ono a že pokud jednou něco rozjedu, bude to v tomto oboru. Asi před necelými dvěma lety se v mém životě udály věci, které mě posunuly blíž k cíli, a já začala realizovat své plány na otevření obchodu. Reakce okolí byli smíšené. Od naprosto negativních až po úžasně pozitivní. To že se obchod nakonec podařilo otevřít, byla souhra štěstí, náhod a znovu navázaných letitých přátelství a těmto přátelům jsem nesmírně vděčná, protože neznám lepší pocit, než splnit si sen.“
Co Vám bránilo zahájit podnikání?
Paní M. Kajlíková:
„V podnikání mne od samého počátku velmi podpořila rodina. Byla jsem v této oblasti 100% laik. Zjišťování informací ohledně programování e-shopu, samotný výběr, na čem bude postavený, výběr firmy, která jej naprogramuje a nakonec naplnění databáze bylo časově dosti náročné. V podstatě jsem toto řešila velmi intenzivně 3/4 roku a přicházela na stále nové věci, které s eshopovou politikou velmi úzce souvisí a o nichž běžný uživatel nemá ani tušení… Současně jsem žádala na Úřadu práce dotaci na rozjezd podnikání, ale bohužel je můj podnikatelský záměr nepřesvědčil, tudíž jsem si vše financovala sama.“
Paní B. Jiřinská:
„Jediným problém byly asi finance a kombinace lenosti se strachem. Když se nakonec problém s financemi vyřešil, bylo načase zatočit s leností a strachem a jít do toho. Od chvíle, kdy jsem našla konkrétní prostor k pronájmu, už vše jelo jako po másle.“
V čem Vám projekt „Nejsem na to sama“ konkrétně pomohl v zahájení podnikání?
Paní M. Kajlíková:
„Především jsem se potkala s bezva lidmi, kteří mne podporovali v mém záměru a v myšlenkách si ještě více „zvýraznila kontury“ mého podnikatelského plánu. Ten jsme museli zpracovávat i jako podklad pro Žádost o dotaci na Úřadu práce.“
Paní B. Jiřinská:
„Určitě byl výborným a rychlým zdrojem informací i co se týče nejrůznějších dotačních programů a také díky pomoci s podnikatelským plánem jsem se mohla ucházet o dotaci Úřadu práce.“
Jaká konkrétní doprovodná opatření jste v projektu čerpala?
Paní M. Kajlíková:
„Byl mi proplacen živnostenský list. Jiné výhody jsem nečerpala.“
Paní B. Jiřinská:
„Nabízená doprovodná opatření jsem v projektu nevyužila, stěžejní byla pro mě pomoc s podnikatelským plánem k získání dotace z Úřadu práce.“
Uvítala byste nějaká jiná doprovodná opatření k zahájení podnikání?
Paní M. Kajlíková:
„Záleží na tom, s jakými podmínkami. Ale jakákoliv pomoc při rozjezdu podnikání je určitě velmi vítána.“
Paní B. Jiřinská:
„Využila jsem dotace na rozjezd podnikání od Úřadu práce, což mi v začátcích velice pomohlo. Ale jinak zastávám názor, že člověk by měl být hozen do vody, protože jen tak se sám co nejrychleji naučí plavat.“
Jak podnikáte dnes ?
Paní M. Kajlíková:
“E-shop mám v provozu od června 2013. Je zaměřený na punčochové zboží a péči o chodidlo. Vzhledem ke specifikaci sortimentu jsem očekávala zájem o produkty spíše na podzim, až se ochladí, nicméně i přes tato očekávání se dostavila značná frustrace z velmi malého obratu v letních měsících. Nyní se situace skutečně obrátila. Každopádně mě tato letní zkušenost posunula směrem ke studiu marketingu, investovala jsem peníze do internetových reklam a nadále musím intenzivně pracovat na SEO optimalizacích. To je nosnou částí úspěšného internetového obchodu. Eshop je neustálá práce – vymýšlení pobídek, shánění zajímavých produktů, solidních dodavatelů, práce s PC, kontakt se zákazníky … – je to různorodá činnost, vše je naprosto ve vašich rukách a to mi vyhovuje.“
Paní B. Jiřinská:
„Snažím se nestagnovat a stále vymýšlím jak podnik posunout výš a dál, ale samozřejmě jsem se nevyhnula klasickým začátečnickým chybám, kterými se snažím více či méně úspěšně prokousávat. Osobně mě podnikání pomohlo v odvaze a změně myšlení. Žiji přítomností a s nepříjemnostmi se snažím poprat, dříve jsem se jim spíše vyhýbala a neustále řešila, co bude až jednou…“
Myslíte si, že ženy mají větší problémy v ČR začít podnikat? V čem a proč?
Paní M. Kajlíková:
„Nemyslím, vše je vždy o nápadu, schopnostech, zapálení pro věc, dobrém promyšlení, vydrži.. A penězích. A nezáleží na tom, zda jste muž či žena.“
Paní B. Jiřinská:
„Nemyslím si to. Začít podnikat není o pohlaví, ale o tom mít jasnou vizi, cíl a nebát se ho zrealizovat. Pokud sedíte doma v koutě a pořád jen opakujete, že byste chtěli, ale neuděláte konkrétní krok kupředu, tak je naprosto jedno jestli jste muž nebo žena.“