Věda a ženy

Pracovní profese žen a jejich uplatnění na pracovním trhu nebývají mnohdy snadnou cestou, dělat to, co by ženy ráda. Některé pracovní pozice jsou ženám spíše uzavřené a proniknout do těchto oblastí bývá někdy velmi těžké až nemožné. Nejinak je tomu například v pracovním odvětví jako je věda. Zveřejněná studie na webu sociopress dokládám, že žen vědkyň přibývá ale růst není až tak razantní. Tato situace je obdobná nejne u nás ale i v zahraničních zemí jako například v USA. Nejproblematičtější je technická oblast, v ČR zde pracuje zhruba 25% žen v tomto odvětví, ve srovnání s počtem studujících na vysokých školách, ženy jasně převažují. Studuje jich cca 56%. I studující ženy na technických oborech najdeme v menší míře a to ve 29%, zbytek jsou muži.

I když stávající statistiky ukazují, že v postkomunistických zemí pracuje více žen ve vědě než v původních zemích EU. Proč tomu tak je? Sice máme velké zastoupení žen v tomto ohledu ve vědě ale druhá stránka věci je na jakých pracovních pozicích jsou ženy ve vědě zařazeny. Bohužel jsou to většinou velmi špatně finančně ohodnocené pozice. Narážíme pak zde na další výrazný problém na pracovním trhu a to je finančí ohodnocení žen a mužů a v přístupu k vyšším pozicím.

Čím tato situace je zapříčiněná? Stereotypem ve vnímání ženy a muže a jejich rolemi ve společnostmi. Pokud se například zaměříme na historii vědců a vědkyň. Zkuste si sami zodpovědět otázku „Kolik znáte žen vědkyň a kolik mužů?“

 

Zdroj:http://sociopress.cz/vedkyn-pribyva-ale-lehke-to-stale-nemaji/