Nerovnost pohlaví přetrvává, Česko je na úrovni Botswany a Mongolska….

Organizace Social Watch  vznikla v roce 1995 jako odezva na konferenci Organizace spojených národů o sociálním rozvoji v roce 1995 a konferenci o ženách, která si dala za úkol sledovat a dodržovat úkoly, které vznikly z této konference. Hlavním tématem konference bylo především odstranění chudoby a dosáhnutí rovnosti mezi muži a ženami, který byl zadán jako celosvětový cíl. Social Watch každým rokem prostřednictvím  výročních zpráv informuje veřejnost o dosahování/ nedosahování těchto cílů.

U příležitosti významného dne Mezinárodního dne žen 2012, tato organizace vydala velice zajímavé srovnání 154 států, kde srovnála především pozici žen ve vztahu k mužům v oblasti vzdělávání, socioekonomického postavení žen ve společnosti a také podíl žen na moci a společenském vlivu. Hodnotící škála se skládala od 0 do 100 bodů indexu (100 představovala neexistenci rozdílů na základě genderu).

Česká republika získala v těchto hodnotících kritérií 73 bodů což lze srovnat s úrovní těchto zemí: Botswana, Kyrgyzstán nebo Mongolsko!!!

TABULKA SROVÁNÍ:

VYBRANÉ ZEMĚ -SROVÁNÍ PODLE IGS BODŮ

ZEMĚ

IGS* BODY

Česká republika 73
Slovensko 73
Polsko 76
Rakousko 74
Německo 80
Norsko 89
Finsko 88
Island 87
Švédsko 87
Španělsko 81
Francie 77
Mongolsko 81
J.A.R.** 79
Botswana 73
Kyrgyzstán 73

*Index genderové spravedlnosti

** Jihoafrická republika

 

Pokud porovnáme zkoumaný rok 2012 došlo k nárustu tohoto indexu, v roce 2009 byla hodnota IGS 68. Ve zkoumaných oblastech tohoto výzkumu se Česká republika se 100 body IGS drží genderové spravedlnosti pouze v oblasti vzdělávání, kde přístup k němu mají jak ženy tak i muži stejný. V ostatním oblastech jsou pak rozdíly znatelné. V oblasti socioekonomické spravedlnosti  je výsledná hodnota indexu 74 bodů a v další zkoumané oblasti: podílu žen na moci a rozhodování dosahují indexové body POUZE 46. Účast žen na politickém dění je v naší zemi stále nízká.

Na výši bodových indexu IGS mají také vliv změny ve společnosti, ve světě jako je tomu například u ekonomické krize, kdy došlo především ke zhoršení v oblasti socioekonomického postavení obyvatel ČR, tedy jak žen, tak i mužů. Celkově lze říci, že se ztenčila mezera mezi muži a ženami a to v důsledku, že krize více zasáhla mužskou část naší populace.

 

Zdroj: http://zpravodajstvi.ecn.cz/index.stm?x=2328456