SOCIAL WATCH říká: Česká republika se řítí do smrtící spirály

„Česká republika se řítí do smrtící spirály“

Takový to alarmující název je opatřen tiskovou zprávou organizace SOCIAL WATCH, která prověřila Českou republiku v důležitých oblastech nejen sociálního rozvoje a rovnosti pohlaví za rok 2011. Výsledky této zprávy nejsou vůbec lichotivé!!!

V již zmiňovaných oblastech zkoumání „sociálního rozvoje“ a „rovnosti pohlaví“ organizace SW zejména kritizuje neschopnost obnovy Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů, Rada nefungovala od květnových voleb 2010 a přetrvala i po celý rok 2011, teprve v únoru 2012 byla Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů opětovně obnovena a její sídlo bylo přestěhováno z Úřadu vlády na MPSV.

Zprávy SW také upozorňuje na odmítavý postoj vlády při prosazování rovných příležitostí žen a mužů pro rok 2011, kdy podkladový dokument, který se každoročně upravuje a zakotvují se v něm cílové koncepce v prosazování rovnosti žen a mužů v ČR, tak tento dokument byl schválen až v říjnu 2011.

Dalším bodem kritiky zprávy je poukázání odmítavého postoje státu v grantové politice. Vyhlášených výzev, které by byly zaměřené na podporu rovnosti žen a mužů v ČR bylo žalostně málo a byly spíše zaměřené na oblast slaďování. SW také polemizuje nad „vítězi“ výzev, kteří byly z velké části soukromé subjekty, jež se dříve tématem rovných příležitostí nikdy nezabývaly a „nevítězi“ výzev, mezi než patřily zavedené genderové organizace s velkými zkušenostmi v této oblasti.

Dalším bodem je kritika reforem v sociální a pracovně-právní oblasti. Týká se zejména úpravou zákoniku práce, který oslabuje postavení zaměstnanců. Také nově povinnost odvádět z DPČ sociální a zdravotní pojištění komplikuje negativně ženám na rodičovské dovolené dostupnost nabízených brigád nebo nepravidelné práce.

Dále úprava veřejné služby  s platností od 1.1.2012, kdy je  nezaměstnaný, který je v evidenci více než 2 měsíce, je si povinen odpracovat 20h jinak mu hrozí odejmutí vyplácení dávek v nezaměstnanosti, které může vyústít až k vyřazení z evidence. S tím také souvisí zabezpečení péče dětí v době, kdy jejich rodiče nastoupí na výkon veřejné služby a nemají zajištěnou péči. Z mnohým statistik vyplývá, že tato problematika se týká převážně žen-matek a nedostatečná kapacita nebo nemožnost zanechat dítě v péči zařízení velice ztěžuje situaci. Jak si to tedy může jinak rodič „zařídit“?

V oblasti rodičovského dovolené došlo k úsporám v možnostech čerpání příspěvku v nejčastěji využívaném období 3 let o 16.000,-. Kritika se nejvíce snáší na nedostatečnou finanční podporu veřejných zařízeních, negativní postoj k flexibilním možnostem na trhu práce a v nesposlední řadě zvýšení DPH, které mám dopad na zvýšení nákladů rozpočtu každé rodiny s dětmi.

Celou zprávu si můžete přečíst zde

Zdroj:http://www.socialwatch.cz/?p=301