V článku Vám představíme organizace, které se zabývajími rovnými příležitostmi pro ženy, zasahují se o změny, pořádají další aktivity k osvětě atd.
Gender Studies o.p.s
je jedna z prvních genderových organizací, které u nás vznikly. Za jejím vznikem stojí sociložka Jiřina Šiklová. Prvopočátky organizace se udávaly přímo v jejím bytě, kde vznikla odborná knihovna tzv. Curriculum – kontaktní centrum pro ženské organizace. Organizace byla založena v roce 1991. Hlavní cíle má organizace postavné v rolích žen a mužů ve společnosti, snaží se napomáhat v odstraňování genderových nerovností a větší toleranci k alternativním formám života.
proFem o.p.s.
Organizace zajišťuje od 1993 poradenské služby pro projekty, organiace, které jsou zaměřené na ženy a to v oblastech politického prosazování, lidských práv, násilí na ženách. Poskytuje také bezplatné poradenství ženám, které se staly oběti domácího násilí.
Fórum 50%
Organizace 50% působí zejména v oblasti politické, která není příliš zastoupená v České republice pro ženy na všech úrovních v rozhodování. Organizace vznikla v roce 2004.
Aperio
Aperio je prorodinou organizací. Zejména se snaží o zlepšení služeb v mateřství a rodičovství a samozřejmě také zlepšení postavení žen a mužů v rodině a na pracovním trhu.
NESEHNUTÍ
Je sociálně-ekologická organizace, která říká,že probléma sociálního a ekologického rázu mají stejné příčiny a je potřeba je řešit. V rámci svého působení podporuje aktivní lidi v zahraničí k vytváření občanské společnosti a ochraně lidských práv, řeší otázky stereotypních postojů žen a mužů ve společnosti pomocí vzdělávacích akcí, informačních akcí a v ekologicích aktivitách.
Otevřená společnost
Tato nezisková společnost prosazuje rozvoj principů a prosazování v přístupu a participace občanů na správě věcí veřejných, reformy policejní služby, kulturní politika, sociální exkluze, rovné příležitosti pro ženy a muže, sociální ekonomika.
Social Watch
Social Watch je mezinárodní síť občanských organizací, které se nějaký způsobem zasazují o ukončení všech forem diskriminace, vymýcení chudoby a například zajištění spravedlivé distribuce bohatství. Hlavní myšlenkou je prosazování míru, genderovou spravedlnost také ekonomickou, sociální a environmentální.
Český helsinský výbor
Nezisková organizace pro lidská práva byla založena v roce 1988. Organizace navázala na činnost Charty 77 a Výboru pro nespravedlivě stíhané. Hlavní cíle má organizace vytyčené především v podpoře a ochraně základních hodnot, ke kterým se česká společnost hlásí. Dlouhodobě řeší zejména problematiku trestního řízení, justice, práci policie a na druhé straně je to pak problematika rovných příležitostí, diskriminace a rasismus. V současnosti provozují Interevenční centrum a projekt, který je zaměřen na bezplatnou právni poradnu ženám, které se staly obětmi domácího násilí. Projekt je v provozu od roku 1998.
Zdroj: http://www.genderstudies.cz/gender-studies/prohlaseni.shtml http://padesatprocent.cz/cz/o-nas http://www.aperio.cz/133/poslani-cile-cinnost http://www.socialwatch.cz/?page_id=97 http://www.helcom.cz/view.php?cisloclanku=2004110301 http://www.profem.cz/ http://www.osops.cz/cz/o-nas/ http://nesehnuti.cz/o-nas/