Jak je to u nás v České republice s postavením žen na trhu práce a rozdělení rolí v českých domácnostech? Tou to otázkou se zabývá článek a analýza dat na portále sociopress.cz
Tradiční model rodiny v minulosti vypadal takto, muž pracuje a žena se stará o domácnost a rodinu. Současný trend tento model mění, i ženy přispívají finančně do rodinného rozpočtu, jak to potvrzují i data, dá se říci, že i „podobným“ dílem. V roce 1962 u nás byla zákonem nastavena povinnost, že všechny ženy musí pracovat. Samozřejmě, že platové ohodnocení oproti mužům se dost lišilo a tento trend přetrvává i do dnešní doby a pojmenováváme ho GPG (Gender pay gap) nerovnoměrné odměňování na základě pohlaví. Ženy stále podle nejnověšjích průzků berou o 23,1% méně než je tomu u mužů.
V tomto článku se ale podíváme, jak se změnily/nezměnily postoje k rolím v rodině. V listopadu 2011 proběhl výzkum pod záštitou CVV (Centrum pro výzkum veřeného mínění), který se zabýval v rámci vnímání genderových rolí. Otázky byly srovnávány s rokem 1998.
V oblasti nákupu potravin v roce 1998 60% respondentů označilo, že toto je doménou žen, v roce 2011 si již toto myslelo 43% respondentů. Oproti mužům, kde v roce 1998 označilo 1% a v roce 2011 4%, s tím, že nákup potravin by měl zajišťovat jen muž.
Finančně zajišťovat domácnost jen pro může si v roce 1998 označilo 74% respondentů, v roce 2011 to již pak bylo 64%. Ženy v této oblasti v roce 1998 získaly 0% a v roce 2011 1%. Z toho můžeme usoudit, že je ve společnosti stále muž veden, jako ten kdo se má finančně postarat o rodinu.
Usilovat o kariéru, společenské funkce, být iniciativní v sexuálním životě pro obě pohlaví stejně, tak tyto oblasti, které byly zkoumány v roce 1998 a 2011 v průměru se pohybovaly okolo 50% s tím, že markantnější rozdíly nebyly.
Celkově se tendence v zaměstnání žen a rozdělení rolí v péči o rodinu v rozmezí 17 let významně změnil. Podle zveřejněného výzkumu z European Value Study (Evropský výzkum hodnot), který proběhl u nás ve třech období (1991,1999 a 2008) zacilují na vyšší emancipaci žen k zaměstnání. To co před 17 lety vyplývalo z výzkumu – muži při svých hodnoceních byly spíše stereotypní vůči ženám. Dnes názory obou pohlaví více podporují emancipaci žen. I přesto ve srovnání se zeměmi, které mají stejnou nebo blízkou kulturu máme stále postoje vůči ženám a rozdělení rolí v rodinách stereotypní.
Celkový přehled otázek ve srovnání v letech 1991,1999 a 2008 naleznete zde
V rámci srovnání zahraničních zemí a jejich postoje k zaměstnání žen a genderové problematice (100%= maximální pozitivní postoj, 0% = maximálně negativní postoj) vůbec si podle výzkumu nejlépe stojí severské země, Německo a také naši sousedé Slováci mají k genderovým tématům, emancipaci žen mnohem blíže než my. České republika se umístila až se zeměmi, jako je například Albánie nebo Bulharsko.
Přehled umístění vybraných zemí:
-
Dánsko 100%
-
Švédsko 79%
-
Německo 73%
-
Slovensko 55%
-
Albánie 48 %
-
Bulharsko 51%
-
Česká republika 46%
Zdroj: http://sociopress.cz/hazime-pracujicim-matkam-klacky-pod-nohy/