V rámci oslav mezinárodního dne žen, Vám v tomto článku přiblížeme jeho vznik a historii až do současnosti.
U nás je mezinárodní den žen (MDŽ) velice úzce spjat s bývalým politickým režimem historie tohoto svátku se ale datuje někdy v přelomu 19. a 20. století. V roce 1857 proběhla vůbec první stávka žen v textilních továrnách v Americe, které se chtěly zasadit o zlepšení pracovních podmínek. Následně v roce 1908 opět vyšly americké ženy- švadlenky na protestní akci, vůči nízkým mzdám, dlouhým pracovním dobám, zaměstnávání dětí a také rapidní snižování nákladů na výrobu, který byly na úkor zaměstnanců. Stávka získala na velký rozměrech a byla hrubě potlačena policií, některé ženy byly i během této akce davem ušlapány, jiné zatčeny. V roce 1909 byl ustanoven svátek žen tzv. Národní den žen na 28. února.
K finálnímu pojmenování svátku (MDŽ) došlo v Kodani na ženské konferenci v roce 1910 německé političky Clary Zetkinové bez pevného zakotvení svátku.
V následujících období se MDŽ slavil 19. března.
V ostatní zemích světa jako například v Německu, Švýcarsku, Dánsku, Rakosku-Uhersku se tento svátek slavil od roku 1911, kdy se konaly demonstrace k volebnímu právu pro ženy nebo konec diskriminace v zaměstnání.
(První volební právo pro ženy bylo ustanoveno na Novém Zélandu v roce 1893, u nás to bylo pak v roce 1920).
K ustálení datumu došlo v roce 1913 v Rusku, kdy opět probíhaly protesty žen vůči 1. světové válce. Ženy protestovaly 17. února, týden po té císař vyhlásil abdikaci a vláda schválila volební právo pro ženy. V gregoriánském kalendáři tento den připadnul na 8. března.
Od roku 1975 je OSN oficiálně uznývaný mezinárodní den žen svátkem rovnoprávnosti žen, spravedlnosti, míru a rozvoje.
Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/47733-mdz-stavka-newyorskych-svadlen-pod-heslem-chleb-a-ruze/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_den_%C5%BEen http://desitka.org/?p=590 http://www.projektintegrace.cz/index.php?strana=aktuality&id=16